Една пета от посетителите на русенския музей са ученици

18 март, 2011 19:02 | Денят, Пътешествия, Свободно време | 3 коментара

Една пета от посетителите на русенския музей са ученици

Една пета от посетителите на регионалния исторически музей в Русе са ученици. Това съобщи вчера управителят н.с. д-р Николай Ненов на специална пресконференция в град Русе, част от Комуникационната кампания на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма за насърчаване на вътрешния туризъм в Република България. На пресконференцияата присъстваха и Пламен Стоилов, областен управител на Русе и Александър Неделчев, заместник-кмет по икономика, търговия, туризъм и инвестиции.Посетителите на русенския музей през последните няколко години показват нарастване – до 40 000 на година, повече от половината от които чужденци. Това нарастване той обяснява с успешната стратегия на града за привличане на туристи. Изработен е пътеводител на туристическите маршрути, културно-информационен гид, информационна система и филми за туристическите забележителности.

В радиус до 100 километра от Русе са разположени четири обекта на ЮНЕСКО – Ивановските скални манастири, биосверният резерват „Сребърна“, Мадарския конник и гробницата при Свещари, съобщи още Николай Ненов.

През септември 2012 г. година България ще бъде домакин за първи път на световен Лимес-конгрес, който се провежда веднъж на три години. На форума се срещат учени, изследващи Римската империя и нейните граници.

Русе има амбицията да кандидатства и да се бори за приза „Културна столица на България“ като дунавска столица, сподели Александър Неделчев. За това ще допринесе облагородяването на културно-историческото наследство в най-кратки срокове. Един от проектите, който е внесен и чака одобрение е този за изграждане на Лапидариум. Той е на стойност от 5 300 000 лева. В него бенефициент е община Русе, а областната администрация предоставя терен. Областна администрация се е включила и като партньор в проекта „Развитие на културно-исторически атракции в градски туристически ансамбъл” на община Русе по оперативна програма за регионално развитие за устойчиво развитие на туризма, който включва Регионалният исторически музей в Русе, Регионалната библиотека „Любен Каравелов” и Природо-научния музей.

В града се извършва строителство на нова спортна зала с 5500 до 7000 места, търговски център, офис-център и хотел. Един изоставен обект оставен 25 години незавършен. „Това е най-голямото най-голямото публично-частно партньорство между община и бизнес, което има отношение към спорта в България и ще повиши и туристическия потенциал на Русе, а не сано икономическия“, сподели Неделчев.

Предстои развиването на лесопарка „Липник“ като атрактивна зона за отдих на русенци и гостите на Малката Виена. Лесопаркът е живописна месност с езеро край Русе, която предлага условия за риболов, разходка с лодка и ресторант. Той е едно от любимите места за пикник на русенци. „Общите усилия ще продължат, за да може Русе да предлага на своите гости още по-добри условия за отдих на своите гости“, сподели още областният упрвтел.

Община Русе е собственик на пристанище „Пристис“ от края на лятото на 2009 г. Това е част от бившето държавно пристанище „Русе-център“. През 2010 г. са приключени процедурите по прехшърляне на собствеността. Пред общината предстои да предприеме мерки да се отвори градът още повече към Дунав. Предстои процедура за концесия на пристанището и прилежащата крайречна територия, което ще спомогне за придобиване на Русе на по-съременен облик.

Димитър Липовански, член на Консултативния съвет по туризъм на Русе представи изложението „Уикенд-туризъм“, едно от събитията в града, с които се гордее градът и е една възможност на региона да покаже възможностите си. То ще се проведе за седми път през 2011 г. Русе е една от малкото общини, които имат действаща програма за развитие на туризма. С въвеждането на туристическия данък се прекъсват некоректните взаимоотношения с хотелите. Русе има потенциала и амбицята да се развива като център на културно-исторически и уикенд туризъм. Програмата за развитие на туризъм в Русе се финансира 100 % от туристическия данък, приходите от които достигат 25 000 лева.

За последните 3 години посетителите на Туристическия информационен център в града показва намаляване на броя на посетителите. През 2008 г. те са били 5300, 3500 през 2009 г. и през 2010 г. се отбелязва покачване на постелителите на 4500, представи цифрите Борис Ботев, представител на Туристическия информационен център на Русе.

Кристияна Стойнева

Подкрепете ни

Теми:
Сподели   Facebook  Twitter  Google+

Още по темата

  1. Kina Nedialkova коментира на 19 март, 2011 г., 10:09 ч.

    Една пета ученици, закарани насила там да разглеждат като роби на образователната система, щото учителката я мързи да се занимава с тях, пък и какво да им разказва то тям всичко е написано. Не че на тях им се ходи милите, нали „Госпожата казала…“ А другата половина от посетителите е персоналът, който толкова го мързи, ама нали им се плаща… ::))))))

    К. Недялкова

  2. Eida коментира на 20 март, 2011 г., 02:07 ч.

    За тези, които не са имали шанса да посетят Русенския музей мога само да кава, че много са загубили

  3. Kina Nedialkova коментира на 24 март, 2011 г., 02:39 ч.

    toia e smotan i ne e simpati4en i da stoi na purva e gadno